ذوب آهن اصفهان طي ۹ ماهه سال ۱۳۹۶ به سود نشست

معاون مالي و اقتصادي ذوب آهن اصفهان :

ذوب آهن اصفهان طي ۹ ماهه سال ۱۳۹۶ به سود نشست

خبرنگار هفته نامه آتشکار با سعید امید قائمی  معاون مالي و اقتصادي ذوب آهن اصفهان در خصوص عملکرد مالی این شرکت طی ۹ ماهه اول سال جاری گفتگویی انجام داده که اهم گفته های وی در پی می آید :

ذوب آهن اصفهان طي ۹ ماهه سال ۱۳۹۶ به دنبال بهبود شرايط بازار مقاطع فولادي و مديريت هزينه هاي شركت و همچنين مديريت نقدينگي توانست از مشكلات حاد مالي و اقتصادي عبور كند.

طی اين ۹ ماهه با نيل به درآمد عملياتي۲۸ هزار ميليارد ريال و با رشد ۱۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل توانست سود ناخالص خود را به ۴۸۵۳ ميليارد ريال ارتقاء دهد اين در حالي است كه رقم در مدت مشابه سال قبل ۵۷۷ ميليارد ريال زيان بود.به عبارت ديگر سود ناخالص شركت حدود ۹۴۰ درصد رشد داشته است.

اين تغيير چشم گير نيز در سود عملياتي شركت قابل مشاهده است، به گونه اي كه زيان عملياتي شركت طي ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ كه به مبلغ ۲۲۳۷ ميليارد ريال مي رسيد جاي خود را با ۲۹۱۶ ميليارد ريال سود عوض كرد.

خوشبختانه اين شركت پس از ۲ و نیم سال تحمل زيان خالص توانست به سود خالص دست يابد. روند بهبود عملكرد شركت گوياي آن است كه از يك سو سياستهاي كلان شركت در تمركز بر صادرات(رشد ۸۴ درصدي در مقدار و ۱۴۵ درصدي در ارزش ريالي) و مديريت هزينه ها كه هم راستا با سياستهاي اقتصاد مقاومتي كه ابلاغي مقام معظم رهبري است اثر خود را نشان داده و از سوي ديگر شرايط ركودي و سقوط بهاي فروش محصولات اين شركت در كشور به نقطه عطف خود رسيده و بازگشت به قيمت هاي قبل از ركود را شاهد خواهيم بود.

نمودار زير تغيير جهت وضعيت حاشيه سود شركت را به روشني نشان مي دهد.

البته همچنان شركت با محدوديت هاي نقدينگي مواجه مي باشد و جريان ورود نقد ناشي از عمليات به شركت در مقايسه با مدت مشابه سال قبل رشد محدودي نشان مي دهد. ضمن تشكر از شركاي تجاري خود به خاطر شكيبايي و همراهي آنان با شركت سهامي ذوب آهن در عبور از تنگناي مالي و نقدينگي اميدواريم با بهبود اين روند هم راستا با بهبود درآمد هاي عملياتي امكان بازپرداخت تدريجي بدهي آنان را داشته باشيم.

البته در طي ۹ ماهه ۹۶ با تلاش مديريت عالي شركت ومساعدت ستاد تسهيل، شركت توانست بخش قابل توجهي از تسهيلات كوتاه مدت خود را به تسهيلات بلند مدت تبديل نمايد و امكان تسويه بخش بزرگي از بدهي هاي تجاري خود را فراهم نمايد.در طي اين دوره بيش از ۱۴ درصد از بدهي هاي تجاري و غير تجاري شركت كاهش پيدا كرده و تسويه شده است.

در همين دوره شركت موفق شده با همكاري سازمان تامين اجتماعي و وزارت اقتصاد و دارايي توانست بيش از ۴۰۰۰ ميليارد ريال از بدهي خود به دولت را تهاتر نمايد و زمينه تهاتر بيش تر تا ۷۶۰۰ ميليارد ريال را فراهم نمايد. 

ادامه اين روند علاوه بر كاهش هزينه هاي مالي از بابت كاهش ميانگين نرخ سود تسهيلات مالي دريافتي(بيش از ۶۸۱ ميليارد ريال صرفه جويي)، بهبود ساختار ترازنامه شركت را به همراه خواهد داشت.تصوير اين موضوع در افزايش حقوق صاحبان سهام و كاهش زيان انباشته شركت قابل مشاهده مي باشد.

البته مقدمات افزايش سرمايه شركت نيز براي خروج از ماده ۱۴۱ قانون تجارت در سال جاري آماده شده و اميدواريم در سال ۱۳۹۷ با تحقق آن از شمول اين ماده خارج شويم

در اينجا بر خود لازم مي دانم از تلاش، همياري وخويشتن داري همكاران خودم در شركت سهامي ذوب آهن كه با كوشش بيشتر و جبران خدمات و رفاهيات كمتر، سهم عمده اي در اين موفقيت داشته اند  سپاسگزاري نمايم.

در روزهاي اخير افزايش نرخ ذغالسنگ به ميزان ۱۳ درصد از سوي معادن ذغالسنگ كشور مطرح شده و در جلسه اي با حضور وزير محترم صنعت، معدن و تجارت نيز مورد تاكيد قرار گرفته است در اين خصوص لازم به ذكر است از آنجايي كه اين ميزان رشد قيمت در بودجه شركت و همچنين در صورتهاي مالي اعلام شده طي سال جاري به سهامداران محترم شركت، ديده نشده است و سهامداران بر اين مبنا اقدام به تصميم گيري نموده اند، امكان اعمال طي سال جاري بعيد به نظر مي رسد. با اين وجود در صورتي كه در سه ماهه پاياني سال اين افزايش قيمت از سوي مراجع قانوني شركت تصويب و ابلاغ گردد و در صورت تغيير با اهميت بر روي سود هرسهم شركت، بلافاصله از طريق سامانه كدال به اطلاع سهامداران محترم شركت خواهد رسيد.