معاون بازاريابي و فروش ذوب آهن:

معاون بازاريابي و فروش ذوب آهن:

صادرات فولاد ایران به اروپا نشانه توان نیروهای بومی است

معاون بازاريابي و فروش ذوب آهن اصفهان اعلام کرد: نخستین محموله صادراتی این واحد تولیدی به مقصد اروپا بارگیری شده و راهیابی به بازارهای اروپایی نشانه توانمندی و تخصص نیروهای بومی است.

دكتر احسان دشتیانه در همایش بازاریابی مدرن، فروش و صادرات محصولات فولادی و مواد اولیه که از سوی استیل پرایس(Steel Price)  در هتل پارسیان کوثر تهران برپا شد، افزود : بهترین راه حمایت از تولید ملی، تشویق صادرات است.

وي با اشاره به اين كه ذوب آهن اصفهان تنها توليد كننده ريل و تيرآهن بال پهن است گفت : توليدي مي تواند مناسب باشد كه در سطح بين المللي حضور داشته باشدو لذا توجه به صادرات و حضور در بازارهاي بين المللي موجب تقويت توليد ملي از طريق افزايش بهره وري و تلاش براي كاهش قيمت تمام شده مي شود .

وی با اشاره به اينكه حضور مداوم در بازارهاي صادراتي يكي از اولويت هاي اصلي ذوب آهن اصفهان است ، اظهار داشت : اين شركت دو دهه قبل موفق به صادرات يك ميليون تن از محصولات خود به كشور چين شد و اين امر نشانگر توانايي فولادسازان ايراني در صادرات است .

دكتر دشتيانه گفت :  ايران در سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۹ خورشیدی) ظرفیت فولاد خود را به پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تن رساند و در سال ۲۰۱۵ با جهش ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تنی به رقم ۱۵ میلیون تن رسید اما چین از ۱۳۱ میلیون تن تولید با رشد ۷۰۰ درصد در این دوره به ۸۰۰ میلیون تن رسید.

معاون بازاریابی و فروش ذوب آهن گفت: امروز در جهان ۸۰ درصد تولید فولاد به وسیله زغال سنگ صورت می گیرد اما در ايران به دلیل منابع گازی ارزان رویکرد متفاوتی وجود دارد .

وی یادآوری کرد: براساس افق ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی فولاد پیش بینی شده است و در صورت تحقق آن سرانه مصرف فولاد به ۳۸۰ کیلوگرم می رسد. در این برنامه باید ۲۰ میلیون تن صادرات صورت گیرد.

دكتر دشتیانه افزود: اکنون میزان صادرات فولاد (برپایه آمار سال ۱۳۹۵) به ۶ میلیون تن رسیده است و چنانچه بخواهیم صادرات برابر سند چشم انداز رشد کند، ارتقای چهار برابری نسبت به میزان کنونی ضرورت دارد.

وي گفت : مجوز دولت در سال ۱۳۹۳ برای آزادسازی صادرات فولاد، سیاست درستي بود  زیرا تنها راه نجات و پيشرفت صنعت فولاد ايران ، صادرات است .

معاون فروش و بازاريابي ذوب آهن گفت : تحقق برنامه صادراتی در چارچوب سند چشم انداز به برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز دارد . ضمن اينكه ايجاد يك كنسرسيوم صادراتي براي جلوگيري از رقابت منفي در قيمت هاي صادراتي ضروري به نظر مي رسد .

شايان ذكر است در اين سمينار ، پنل بررسی جایگاه ایران در بازار جهانی فولاد با حضور احسان دشتیانه معاون بازاريابي و فروش ذوب آهن اصفهان، بهمن تجلی زاده معاون فروش شرکت فولاد خوزستان ،قدیر قیافه رئیس انجمن سنگ آهن ایران و رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولید کنندگان فولاد ایران برگزار شد.

همچنين در اين سمينار سه تن از برجسته ترین اساتید بازاریابی بین المللی از شرکت های استمکور و ام سون متالز و دکتر جعفری طهرانی رئیس امور بین الملل انجمن سنگ آهن در خصوص روش های روز بازاریابی و صادرات دنیا سخنراني كردند .